A A A K K K
людям із порушенням зору
`

Американський білий метелик: площі, заселені шкідником, зростають

Дата: 24.06.2020 15:09
Кількість переглядів: 403

У 2018 році на території Рівненської області виявили небезпечний багатоїдний обмежено поширений на території України шкідник – американський білий метелик.

У його «меню» понад двісті різних дерев та кущів. У перших числах травня місяця відмічено поодинокий літ шкідника. Ці комахи літають вночі, тому мають мало природних ворогів, метелики переміщуються швидко і на великі відстані.

У травні-червні метелики активно відкладають яйця. Майже відразу після відродження, гусениці починають живитись і будувати гніздо. Гусениці І-ІІ віків утворюють гніздо з декількох листочків, які обплетені павутиною. В кінці V віку гусениць гніздо може досягати розміру 1-1,5 м. Молоді гусениці (І-ІІ віків) тримаються разом всередині павутинних гнізд. Гусениці ІІІ-IV віків тримаються окремими групами, але все ще в межах одного гнізда, яке на той час значно збільшується і продовжують виділяти павутину. При зрізуванні такого гнізда гусениці знаходяться в павутині й не випадають. На невеликих присадибних ділянках досить ефективним є систематичне зрізування кубел секатором, які одразу кидають у відро та спалюють. Повторюють таку операцію через кожні 5 діб впродовж 15-20 днів.

Після зрізування кубел на стовбури дерев накладають ловильні пояси з гофрованого картону, соломи обгорнутої папером заввишки 30 см. Через 10-15 діб пояси знімають, лялечок знищують. Також можна використовувати великі бочки чи інші місткості великого об’єму. Бочки ставляться під ураженим деревом, в які наливається вода, на краю кожної бочки розміщуються відрізки гумових шлангів десь по півтора метра. У спекотні дні гусениць приваблює вологість, що йде від бочок, десятки гусениць будуть дертися на бочки. Ваше завдання – вимити гусениць зі шлангів та знищити. За пару днів в одному такому шланзі збирається кілька десятків шкідника. На V віці гусениці живуть всередині гнізда, але павутину вже не продукують. Після цього гусениці VІ віку знаходяться в гнізді все рідше, вони перелазять на найближчі листки, а гусениці VІІ віку розповзаються вже по всій кроні дерева і живуть поодиноко. Часто (при спалахах розмноження) гусениць старших віків можна побачити на стовбурах дерев, парканах та стінах будинків. Обприскування інсектицидами проти шкідника слід проводити коли гусениці перебувають у молодших віках, на пізніших стадіях ефективність заходу значно знижується. Обприскування слід проводити препаратами зареєстрованими та дозволеними до використання в Україні (Карате Зеон 050 ЕС, Каліпсо 480SC, Конфідор, Моспілан  та інші) суцільно – всього дерева. Згідно з державними санітарними правилами ДПС 8.8.1. розділ 6, пункт 6.11,0 підпункт 6.11.2. забороняється застосовувати пестициди для захисту насаджень на густонаселених територіях житлових кварталів, спортивних площадок, лікувально-профілактичних установ і підприємств харчової промисловості тому на даних територіях слід використовувати біопрепарати Актофіт та Бітоксибацилін. Застосування біологічних препаратів проти молодших віків гусені американського білого метелика у різних препаративних формах забезпечують високу ефективність (85–100 %). Біологічні препарати, як правило, діють повільніше, ніж хімічні. Так, загибель гусені під дією бактеріальних препаратів настає на третю-п’яту добу після обробки, а максимальна – на 7-10. Проте після їх застосування комахи швидко припиняють живлення і пошкодження рослин. Крім того, біопрепарати проявляють післядію у наступних поколіннях шкідника: в імаго, що вижили після обробки, знижується плодючість, зменшується відродження гусені, відмічається вища їх смертність, що надалі послаблює їх життєздатність. Варто зазначити, що біологічні препарати доцільно застосовувати проти гусениць молодших віків (першого-третього), за відсутності опадів протягом 3-5 діб.

За необхідності проводять повторні обробітки. Для досягнення максимальної ефективності у боротьбі з АБМ важливо застосовувати повний комплекс заходів.

Особи винні в порушенні законодавства про карантин рослин, за поширення карантинних організмів, порушення вимог фітосанітарних заходів та не повідомлення про виявлення регульованих шкідливих організмів  згідно із законом несуть адміністративну відповідальність.

М.МАТВІЙЧУК, головний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки 

Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування